Изложба „Непознатият „Рибен буквар“ ще бъде представена в централата на ЮНЕСКО във Париж.
Откриването е на 10 декември, съобщават от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ).
Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".
В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.
Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас
Драматичният театър “Йордан Йовков” в Добрич ще представи на 15 януари комедийния спектакъл „Криворазбраната цивилизация“ като бенефис за 45 години на сцена на добричката актриса Любов Николова, съобщават от културната институция.
Режисьорът Костадин Бандутов ще предложи сценичен вариант, който ще бъде съчетан с музика, танци, песни и много смях.
Композитор и автор на песните е Николай Ваклинов, а вокалният педагог е Елена Карабельова. Хореографиите са на Таня Дянкова, а художник изпълнител е Димитър Митев.
В спектакъла участие ще вземат актьорите Красимир Демиров, Татяна Христова, Мила Боянова, Валери Марков, Георги Георгиев, Георги Стоянов, Димитър Петров, Яна Вълчева, Виктория Златева, Филип Янев и Любов Николова.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.
Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".
Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".
"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".
"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.
"Той винаги
Драмата „Шогун“ спечели най-много съпътстващи награди „Еми“ в историята за един сезон на телевизионен сериал - 14, на церемония в неделя вечерта, съобщи АП.
„Мечката“ бе отличен със седем съпътстващи награди „Еми“, включително за най-добра гостуваща актриса в комедиен сериал, която бе връчена на Джейми Лий Къртис.
Съпътстващите „Еми“ (Creative Arts Emmy) са част от наградите „Еми“, които се присъждат за технически постижения в американските телевизионни програми. Обикновено те се връчват на служители зад кулисите, като дизайнери на продукции, декоратори, видеомонтажисти, дизайнери на костюми, оператори, кастинг режисьори и звукорежисьори. Към тях спадат и награди за анимационни програми, реклами и гостуващи актьори.
Водещите цяла вечер повтаряха „Шогун“ в театър „Пийкок
Експозицията е част от проект „Началото на българската книжовност – европейски културни проекции (200 години от издаването на Рибния буквар)“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), финансиран от Министерството на културата на Република България. Основен партньор е Националната библиотека.
Проектът е включен в културния календар на ЮНЕСКО за 2024 година, а изложбата, подготвена съвместно от експерти от НБКМ и УниБИТ вече гостува в Барселона и бе показана в посолството на България във Франция, разказват от библиотеката. По думите им представянето на изложбата в ЮНЕСКО ще предостави възможност на повече хора да се запознаят с историята на създаването на първия български светски буквар.
Хаваши представя в България шоу в стил „Лас Вегас“, наречена Havasi Symphonic Show.
„На 21 декември унгарският пианист и композитор ще излезе на сцената на зала 1 на НДК с два концерта в един, които ще разпалят въображението и ще докоснат душата на публиката“, коментират организаторите от „Бг саунд стейдж“.
Припомнят, че артистът посещава страната ни за четвърти път.
„Havasi Symphonic Show не е просто концерт – това е грандиозно съчетание на музика, емоция и артистичност, което пленява милиони зрители по целия свят.
От разпродадени зали от Ню Йорк, Лондон и Берлин до Orchard Hall в Токио и операта в Сидни, Хаваши предефинира разбирането за пиано концерт. Сега е ред на България отново да изпита тази магия&l
Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франция за изследване, съобщи АФП.
Това е нов пример за сътрудничеството между двете държави в областта на археологията и палеонтологията.
Жан-Ноел Баро символично връчи три каменни сечива на етиопския министър на туризма Селамавит Каса в края на посещението си в Националния музей в Адис Абеба, където ръководителят на френската дипломация разгледа известния скелет на Луси, открит в Етиопия преди петдесет години.
"Имам огромното удоволствие официално да ви предам два великолепни бифаса и каменно сечиво като образци от близо 3500-те предмета от разкопките, проведени в местността Мелка Кунтура под ръководството на професор Шавайон", каза френският министър. "Тези предмети, които по взаи
Маестро Деян Павлов ще гостува на сцената на Държавната опера в Бургас като диригент на оперетната гала със заглавие "Любов, шампанско и кан-кан".
Тя предстои на 29 ноември, съобщават от културната институция в крайморския град.
Спектакълът ще представи популярни произведения из оперетната съкровищница, изпълнени от солистите, оркестъра, хора и балета на операта в Бургас.
Със свои изпълнения ще се изявят солистите Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова, Шмилена Султанова, Яни Николов, Йордан Христозов и Делян Славов.
Оркестърът ще бъде ръководен от концертмайстора Христо Белчев, хорът – от диригента Александър Чепанов, а хореографията е дело на Марина Змеева-Маркова.
В програмата са включени арии, дуети и ансамбъл от „Царицата на чардаша“ от Имре Калман, арии, дуети и ансамбъл от „Веселата вдо
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Украинско-руският балетист Сергей Полунин, известен с изненадващото напускане на Кралския балет в Лондон и с татуировките на Владимир Путин, обяви, че напуска Русия, съобщи АФП.
"Благодаря за всичко, което Русия направи за мен. Идва време, когато душата не се чувства, където й е мястото", написа той в Инстаграм. "Моето време в Русия отдавна свърши, сякаш за момента съм изпълнил мисията си тук", казва той в дълго, объркано и изпълнено с грешки съобщение до своите около 219 000 абонати.
"Къде ще отидем, все още не е ясно", добавя Полунин. Той вече публикува това съобщение в профила си в Tелеграм в неделя, но руската преса не му обърна внимание. Причината да напусне Русия не обяснява.
Полунин е на 35 години. Той е роден в Южна Украйна и има руско гражданство от 2018 г.
Миналата година Полунин разгласи в онлайн видеоклипове, че го следят и се страхува
Композиционният разказ показва на посетителите специфичните особености на седемте издания на първата българска илюстрирана книга. Изложбата представя и информация за научната дейност на д-р Петър Берон. В нея са включени още биографични данни от живота на българския просветител и научните му достижения в редица области на човешкото познание.
Гостите на изложбата ще могат да видят и други български творби, които показват българското книжовно наследство. Това са фототипните издания на „Различни потреби“ на първия печатар от български произход Яков Крайков от 1572 г. и „Абагар“ на Филип Станиславов от 1651 г. – първата печатна книга с новобългарски езикови елемент.